.XPS Rozszerzenie pliku

Zweryfikowane informacje
Informacje o pliku XPS

Czym jest plik XPS?

Rozszerzenie pliku XPS jest znane od czasów systemu Windows XP znanego z używania do drukowania (eksportowania) specjalnego typu dokumentu o stałym układzie w aplikacjach Windows i Windows jako alternatywa dla znacznie bardziej popularnego formatu PDF za pośrednictwem zintegrowanego wirtualnego narzędzia XPS Document Writer sterownik drukarki.

Format XPS (XML Paper Specification) został opracowany przez Microsoft i Ecma International w celu elektronicznej reprezentacji dokumentów cyfrowych, które można łatwo tworzyć, udostępniać i drukować.

Jest to zasadniczo archiwum ZIP, które zawiera dane dokumentu, w tym następujące:

  • pliki stron dokumentów (.fpage)
  • pliki ustawień dokumentów (.fdoc)
  • pliki fragmentów dokumentów (.frag).

Głównym programem, który generuje pliki .XPS, jest Microsoft Document Writer, który jest integralną częścią Windows od Windows 7. Wcześniej był dostępny jako osobny plik do pobrania ze strony Microsoft, a teraz jest dostępny jako część Microsoft XML Paper Specification Essentials Pack dla Windows XP / Widok. Windows 8 wprowadził zmodernizowaną wersję formatu XPS, zwaną Open XML Paper Specification, która używa plików .oXPS zamiast oryginalnego sufiksu XPS.

XPS jest również znany jako skrót od Xtreme Performance System, który jest używany przez firmę Dell w przypadku komputerów do gier i wydajnych komputerów i nie jest w żaden sposób powiązany ze specyfikacją XML Paper Specification.

Programy, które potrafią otworzyć pliki .XPS

Dolphin Futures Limited
XPS Viewer
Windows
Danetsoft
Danet Studio
Windows
Microsoft Corporation
Microsoft Windows 8 XPS Reader
Windows
Windows
Nuance Communications, Inc.
PDF Converter Professional
Windows
Windows
Microsoft Corporation
Microsoft XPS Viewer
Windows
Cross-platform
Mac OS
Mac OS
Cross-platform
Mac OS
Apple, Inc.
Safari
Mac OS
Cross-platform
Okular developers
Okular
Linux
Linux
Linux
Cross-platform

Jak otworzyć plik .XPS?

Jeżeli masz problemy z otwarciem pliku XPS to w większości przypadków problemem jest tylko brak zainstalowanej odpowiedniej aplikacji. Wybierz jeden z programów z listy i zainstaluj go na swoim urządzeniu. System operacyjny powinien automatycznie kojarzyć format pliku XPS z zainstalowanym programem. Jeśli nie, kliknij prawym przyciskiem myszy plik XPS i wybierz z menu "Otwierać z" . Następnie wybierz zainstalowany program i potwierdź operację. Teraz wszystkie pliki XPS powinny zostać automatycznie otwarte w wybranym programie.

Podobne pliki